Du og din kat

Der er nogle ting, man som katteejer bør være opmærksom på, så katten får de bedste forudsætninger for at trives i hjemmet. Det er dog ikke nogen videnskab at holde kat, hvis man blot kender kattens behov.

Læs mere her

Din kat kan blive syg eller få allergi. Her kan du læse om, hvad der er galt med din kat og hvad du kan gøre ved det. Kontakt dyrlægen, hvis din kat har alvorlige symptomer eller hvis symptomerne ikke hurtigt går væk.

Læs mere her

Du skal på ferie eller skal flytte. Skal din kat med, på pension eller hos din nabo? Hvordan vil din kat falde til det nye sted? Her er nogle råd til, hvordan du gør overgangen lettest for dig og din kat.

Læs mere her

Din kat vil ligesom du udvikle sig gennem hele livet. Du kan her læse om kattens forskellige stadier (killing, ung, voksen og ældre), hvad det betyder for din kat og hvordan du kan hjælpe din kat undervejs.

Læs mere her

Der er nogle ting, man som katteejer bør være opmærksom på, så katten får de bedste forudsætninger for at trives i hjemmet. Det er dog ikke nogen videnskab at holde kat, hvis man blot kender kattens behov.

Læs mere her

Der er nogle ting, man som katteejer bør være opmærksom på, så katten får de bedste forudsætninger for at trives i hjemmet. Det er dog ikke nogen videnskab at holde kat, hvis man blot kender kattens behov.

Læs mere her